Najmenej tri ľudské obete
V zahraničí je, naopak, Cichanovská, ktorá po voľbách odišla do Litvy, podľa jej spolupracovníkov pod tlakom.
Bývalá učiteľka angličtiny sa vo štvrtok stretla s litovským premiérom Sauliusom Skvernelisom, ktorý sľúbil, že pomôže "dosiahnuť slobodné a spravodlivé voľby v Bielorusku".
Nespokojnosť s voľbami vyhnala do bieloruských ulíc tisícky ľudí a počas prvých štyroch dní polícia zadržala takmer 7 000 osôb. Stovky vtedy pri zásahoch, pri ktorých policajti použili gumové projektily, zábleskové granáty a obušky, utrpeli zranenia.
Najmenej traja demonštranti zomreli. Výsledky volieb a zákroky polície tiež vyvolali štrajky robotníkov v priemysle, na ktorých podporu sa Lukašenko obyčajne spolieha, a štrajkujú aj stovky zamestnancov štátnej televízie.
Kritika zo Západu
Lukašenko si za dianie v Bielorusku vyslúžil značnú kritiku zo Západu. Lídri Európskej únie v stredu vyjadrili solidaritu s demonštrantmi a oznámili, že pripravujú sankcie na predstaviteľov v súvislosti s volebným podvodom a policajnou brutalitou.Na strane dlhoročného lídra Bieloruska je, naopak, Rusko, ktoré podľa neho sľúbilo bezpečnostnú podporu, ak to bude krajina potrebovať. Kremeľ tiež varoval Západ, aby nezasahoval do záležitostí Bieloruska.
Ako uviedol hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov, zahraničné ovplyvňovanie diania v Bielorusku je podľa nich "neprijateľné".
Zdroj: Webnoviny.sk - Bieloruská generálna prokuratúra vyšetruje opozičných aktivistov, podľa nej porušili ústavu © SITA Všetky práva vyhradené.