Stali sa aj chyby
Vznik Slovenskej republiky podľa Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) dokazuje, že Slováci sú platnou súčasťou veľkej rodiny vyspelých európskych národov. „Je potrebné povedať, že pri vzniku a výstavbe nášho štátu sa stali aj chyby a nebolo ich málo. Sú to však chyby, ktoré sa dajú opraviť a veríme, že ich budeme postupne naprávať," priblížil pre agentúru SITA hovorca KDH Stano Župa.
Dodal, že hnutie bude vždy ochraňovať záujmy Slovenskej republiky, pretože ak bude Slovensko pod dobrým politickým vedením, má všetky predpoklady na to, aby sa stalo rešpektovanou krajinou v európskom priestore.
Podľa politickej strany Dobrá voľba exministra zdravotníctva a vnútra Tomáša Druckera sa toho Slovensku podarilo veľa, keďže postupne sa stalo členom NATO a 1. mája 2004 vstúpilo aj do EÚ.
„Úspešný európsky príbeh SR podčiarkli aj ďalšie dva míľniky, a to vstup do schengenského priestoru a prijatie spoločnej európskej meny. Slovensko dnes už nie je neznámou krajinou," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Dobrej voľby Martina Šoltésová.
Aj napriek niektorým úspechom však podľa strany Slovensko zaostáva v mnohých oblastiach. Napríklad v podpore mladých, seniorov, najzraniteľnejších skupín či v zdravotníctve.
Nerozhodli občania
Predseda Maďarskej komunitnej spolupatričnosti Szabolcs Mózes si zasa myslí, že Slovensko vzniklo v neľahkých časoch, keďže o rozdelení federácie nemohli rozhodnúť občania.„Po turbulentných začiatkoch sa naša republika aj vďaka maďarským hlasom a politikom dostala do elitného klubu európskych krajín a dnes je de facto v jadre EÚ,“ uviedol pre agentúru SITA. Slovensko sa podľa neho značne zmodernizovalo za úradovania pravicových vlád, ktorých súčasťou boli aj maďarské strany.
S príchodom nového roku sa pred 27 rokmi, 1. januára 1993, začala písať história samostatnej Slovenskej republiky. Úderom polnoci po 75 rokoch od svojho vzniku zanikol spoločný štát Čechov a Slovákov a na mape sveta sa objavili dva nové štáty.
Česká a Slovenská Federatívna republika (ČSFR) zanikla 31. decembra 1992 na základe ústavného zákona, ktorý 25. novembra 1992 schválilo vtedajšie Federálne zhromaždenie. Slovenskú republiku už počas prvých hodín nezávislosti diplomaticky uznalo 62 krajín sveta, vrátane kľúčových mocností a 19. januára 1993 sa Slovensko stalo členom Organizácie Spojených národov.
Zdroj: Webnoviny.sk - Je načase dozrieť, politici hodnotia doterajšie roky existencie Slovenskej republiky © SITA Všetky práva vyhradené.