4.9.2020 (Webnoviny.sk) - Celosvetovo je darcov krvi stále nedostatok a inak tomu nie je ani u nás na Slovensku. Veľa Slovákov pritom vypľúva krv pri čistení zubov do umývadla, čo je zbytočné plytvanie. Informácie o darovanie krvi je potrebné verejne šíriť a pokiaľ je to možné, krv aj darovať. Nikdy totiž nevieme, kedy ju sami budeme potrebovať.
Čo ale nechceme, aby sa šírilo, sú mýty o darovaní krvi. S niektorými ste sa už možno stretli. Uvádzame preto na pravú mieru, čo je pravda a čo nie.
Mýtus: Darovanie krvi bolí
Darovania krvi sa netreba obávať, nie je to zákrok, ktorý by bol bolestivý. Počas odberu krvi sa používa rovnaká ihla, ako pri bežnom odbere u praktického lekára. A s takým odberom sa už pravdepodobne stretol každý z nás. Ak teda zvládnete bežný odber krvi, zvládnete aj jej darovanie."Darovanie krvi je porovnateľné s bežným odberom, nemusíte sa teda vôbec báť bolesti,” potvrdzuje MUDr. Ján Gyarfáš z Kliniky onkohematológie LFUK a NOÚ v Bratislave. "Každý odber krvi trvá približne 7-10 minút, deje sa v príjemnom prostredí a pod starostlivým dohľadom zdravotníkov,” dodáva lekár.
Mýtus: Vegetariáni nemôžu darovať krv
Vyradenie darcu krvi z evidencie nie je možné bez vážneho dôvodu. Odmietnuť vegetariána, lebo predpokladáme, že vegetariáni majú v krvi menšie množstvo železa, je nesprávne. Každý darca krvi pred jej darovaním podstúpi kontrolný odber krvi a konzultuje svoj zdravotný stav či životný štýl s lekárom – špecialistom. Napríklad zelená listová zelenina obsahuje vysoké množstvo železa, čím môže byť množstvo železa v krvi vegetariána porovnateľné s človekom, ktorý bežne konzumuje mäso.Článok pokračuje na nasledujúcej strane: