
Foto: Nadácia Volkswagen Slovakia
"Ako rodičia sme mali šťastie, že sme aj pred narodením Mareka mali drobné poznatky o autizme. Hoc v našom najbližšom okolí často zaznievalo "on z toho vyrastie", uvedomovali sme si, že ak je na spektre, potrebujeme to vedieť čo najskôr. Každý stratený rok by nás mohol neskôr trápiť," hovorí Peter Kulifaj, otec syna s poruchou autistického spektra (PAS). Včasná diagnostika a intervencia je pre deti s PAS kľúčová a pomáha k pozitívnym výsledkom a rozvinutiu potenciálu každého dieťaťa. Situácia je však pre rodičov detí s PAS náročná: "Aj preto ma mrzí, že súčasné čakacie doby na diagnostiku sú v mesiacoch. Nasledujú ďalšie týždne hľadania vhodných terapií, ktoré sú finančne náročné a náš systém nepočíta veľmi s tým, že by mohli byť hradené zo zdravotného poistenia. Verím, že rodičia detí, ktorí budú riešiť túto situáciu po nás - o päť (či 25 rokov), budú mať o poznanie lepšiu skúsenosť. Ak máte podozrenie na PAS, nie je na čo čakať. Ak z toho Vaše dieťa vyrastie, len dobre. Pokiaľ však potrebuje vhodný prístup, včasná intervencia by tu mala byť pre nás a naše deti štandardom," dodáva Peter.
Autizmus na Slovensku
Presné číslo, koľko detí s autizmom žije na Slovensku, neexistuje. Zo štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie WHO z roku 2012 vychádza, že zo 160 detí má jedno dieťa poruchu autistického spektra. Posledný zverejnený výskum CDC (Centers for Disease Control and Prevention) z USA ukazuje, že v súčasnosti môže ísť až o jedno z 54 detí. Na Slovensku evidoval Štatistický úrad k 31.12.2019 1,019 milióna detí do 18 rokov. Vychádzajúc z týchto štatistík môžeme odhadovať, že na Slovensku žije 6 až 18 tisíc detí a mladých ľudí s autizmom.Budúcnosť je pre mňa...
Nadácia Volkswagen Slovakia sa venuje téme autizmu dlhodobo – prostredníctvom šiestich ročníkov grantového programu Budúcnosť aj s autizmom venovala na pomoc organizáciám venujúcim sa deťom a dospelým s autizmom 237.000 eur. Vďaka tejto podpore bolo možné zrealizovať 84 potrebných projektov, ktoré zabezpečili rôzne terapie, poradenstvo pre rodičov, ako aj centrá včasnej intervencie. V roku 2020 sa Nadácia rozhodla tému podporiť aj komunikačne a spustila kampaň Budúcnosť je pre mňa..., zameranú na priblíženie sveta ľudí s poruchou autistického spektra a ich rodín. Jej súčasťou sú autentické vyjadrenia rodičov detí s autizmom na tému budúcnosti, ako aj odborné články a zamyslenia – všetky zdieľané prostredníctvom profilov Nadácie na sociálnych sieťach Facebook a Instagram. Zozbierané vyjadrenia tvoria zároveň základ kampaňového spotu z dielne Fruits, v ktorom ich nahovorili manželia Michaela a Martin Kaprálikovci."Je pre nás dôležité o tejto téme hovoriť. Každý rok sa stretávame s projektami, ktoré zabezpečujú pre rodiny s deťmi s PAS nesmierne potrebné terapie a aktivity, konzultácie a podporu – tieto organizácie zároveň často bojujú o prežitie. Sme radi, že môžeme pomáhať formou grantového programu a teraz aj komunikačnou kampaňou. Veľký záujem o tému autizmu sme vnímali aj pri realizácii webináru, na ktorý sa prihlásilo vyše 120 rodičov," hovorí Ľubomíra Repáňová, projektová manažérka Nadácie Volkswagen Slovakia.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: