
Podpredseda vlády a minister hospodárstva Richard Sulík. Foto: SITA/Branislav Bibel
Odborári považujú takéto vytvorenie rady s jej úlohami a navrhovaným postavením za nevyvážené. V rámci pripomienkového konania k návrhu na zriadenie rady kritizujú, že sa v nej nepočíta so žiadnym zástupcom zamestnancov.
To podľa KOZ spôsobí, že všetky legislatívne a nelegislatívne materiály, ako aj strategické materiály, budú v neprimeranej miere prihliadať len na podnikateľské prostredie a ostatné sociálne vplyvy a vplyvy na zamestnancov nebudú prakticky posudzované.
Nie sú spokojní
Odborárom sa zároveň nepáči, že členmi rady majú byť ministri, štátni tajomníci či predsedovia výborov. "Ministri majú možnosť tvorby samotných politík a len ťažko sa môžu kriticky vyjadrovať k vlastným návrhom, navyše, môžu svoje názory prezentovať a presadzovať aj na rokovaniach vlády," argumentuje KOZ.Spokojní so zložením rady však nie sú ani zamestnávatelia. Tí žiadajú, aby členmi s hlasovacím právom boli zástupcovia všetkých tripartitných organizácií na strane zamestnávateľov, teda Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR, Republiková únia zamestnávateľov a Asociácia priemyselných zväzov. Zástupcom živnostníkov by mala byť Slovenská živnostenská komora.
Hlasy organizácií
V predloženom znení materiálu sa pritom neuvádzajú konkrétne organizácie, ale iba zástupcovia podnikateľského prostredia. Tí by mali mať tri z trinástich hlasov."Tento pomer považujeme za významne nevyvážený, najmä ak ide o o Radu vlády, ktorá je zriadená za účelom zlepšovania konkurencieschopnosti a produktivity v domácej ekonomike," konštatuje v zásadnej pripomienke Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR.
Zástupcovia všetkých tripartitných organizácií podľa nej pokrývajú veľké, stredné aj malé podniky naprieč všetkými odvetviami hospodárstva a majú pôsobnosť na celom území Slovenska.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: