14.12.2020 (Webnoviny.sk) - Až dve tretiny obyvateľov Bratislavy vnímajú ľudí bez domova ako obete životných okolností. Za hlavnú príčinu toho, že sa ocitli na ulici, označili Bratislavčania dlhy, závislosti, rozpad rodiny, ale aj skutočnosť, že sa stali obeťou podvodníkov.
Ukázal to prieskum realizovaný pre OZ Vagus, ktorý na reprezentatívnej vzorke zisťoval, ako Bratislavčania vnímajú ľudí bez domova a mapoval ich názory na bezdomovectvo. Podľa väčšiny ľudí je bezdomovectvo vážny problém, ktorý je dôležité riešiť. Na tento problém už dlhodobo upozorňujú viaceré neziskové organizácie pracujúce s ľuďmi bez domova. S príchodom zimy sa na verejnosť s prosbou o pomoc obracia aj OZ Vagus. Aktivity Vagusu smerujúce k ukončovaniu bezdomovectva a návratu z ulice môžu ľudia podporiť na stránke zima.vagus.sk.
Medzi ľuďmi bez domova sú aj obete domáceho násilia či odchovanci detských domovov
Ľudia presne nevedia, kto a za akých okolností sa ocitne na ulici. Jedno však vedia: sú to obete životných okolností (66 %). Z prieskumu vyplynulo, že Bratislavčania si myslia že hlavnými dôvodmi, pre ktoré sa títo ľudia ocitli na ulici, sú dlhy a exekúcie (67 %), prípadne závislosť (65 %). Vagus však nevidí za bezdomovectvom iba tieto príčiny. Sú tu aj ďalšie problémy, ktoré potvrdzujú aj výsledky prieskumu, ako rozpad rodiny (32 %), skutočnosť, že sa títo ľudia stali obeťou podvodníkov (24 %), alebo sa len nevedeli zaradiť do spoločnosti (23 %).OZ Vagus je jedna z najväčších bratislavských neziskových organizácií, ktorá podáva pomocnú ruku všetkým ľuďom, čo sa ocitli na ulici. Skúsenosti Vagusu z praxe len potvrdzujú, že o domov prichádzajú rôzne typy ľudí. Na ulici sa môžu ocitnúť nielen ľudia s dlhmi, ktorí si dlhodobo nevedia nájsť prácu, ale aj obete domáceho násilia, mladí ľudia po odchode z detského domova, ktorí nie sú dostatočne pripravení viesť samostatný život, ľudia po výkone trestu či ľudia so psychickými chorobami.
"Neexistuje stereotypný príklad človeka, ktorý prišiel o svoj domov. Medzi našimi klientmi a klientkami sa nachádzajú obete domáceho násilia, odchovanci detských domovov, aj ľudia so zdravotným postihnutím. Z praxe vieme povedať, že na ulici prevláda stredný vek 46 - 61 rokov. S vyšším vekom prevažne súvisia zdravotné problémy a ťažkosti s hľadaním si práce,” potvrdzuje Alexandra Kárová, výkonná riaditeľka OZ Vagus.
Dôležitá je nielen materiálna pomoc, ale aj finančná podpora
Bratislavčania si uvedomujú, že ľudia v núdzi to majú ťažké a treba im pomáhať. Za ostatných rok takto pomohla polovica (49 %) respondentov. Najvhodnejšia je podľa nich pre ľudí v núdzi materiálna pomoc: strava, ošatenie, ošetrenie a hygiena.Pre neziskové organizácie je veľmi dôležitá aj finančná pomoc. Potrebu pomáhať ľuďom v núdzi formou finančných príspevkov si však uvedomuje len necelá polovica opýtaných. Ľudia sa viac prikláňajú k pravidelnej ako jednorazovej podpore.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: