21.2.2021 (Webnoviny.sk) -
aktualizované 21. februára 16:43
Novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivana Korčoka (nom. SaS) zmenili Slovensko. Uviedol to vo svojom stanovisku, ktoré poskytol tlačový odbor ministerstva. Slovensko si dnes, 21. februára, pripomína tri roky od uplynutia vraždy novinára a jeho snúbenice. Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) verí, že Slovensko cíti vôľu a v konečnom dôsledku aj výsledok rozviazania rúk vyšetrovateľom a ďalším orgánom, ktorých záujmom je nezaujatá a na pravde založená spravodlivosť.
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) si pripomenula výročie úmrtia novinára a jeho snúbenice Kuciakovým citátom z roku 2017. "Verím, že postupnými krokmi sa dá spoločnosť a politická verejnosť kultivovať tak, aby si ľudia takýchto vecí dovoľovali stále menej a menej," napísal vtedy Kuciak.
Symbol boja proti korupcii
Korčok poznamenal, že Kuciak a Kušnírová sa stali symbolom boja proti korupcii a súčasne apelom na ochranu slobodnej žurnalistiky. „Nebáli sa nastavovať moci kritické zrkadlo a až do svojej tragickej smrti neúnavne hľadali pravdu,“ povedal. Tlačový odbor ministerstva pripomenul, že Slovensko sa ako člen Koalície pre slobodu médií zaviazalo k aktívnej podpore a ochrane novinárov a pracovníkov médií. Doplnil, že ochrana novinárov je kľúčová v každej demokratickej spoločnosti a vražda týchto dvoch mladých ľudí to spoločnosti pripomína.Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí) si vo svojom profile na sociálnej sieti tiež pripomenula tretie výročie tragickej smrti Kuciaka a Kušnírovej. „Ich vražda navždy zmenila Slovensko a spustila proces očisty našej krajiny. Deň po dni, týždeň po týždni sa potvrdzujú všetky kauzy, o ktorých Ján písal. Postupne sa vyšetrujú, ich aktéri sa k skutkom priznávajú a niektorí končia vo väzení,“ napísala.
Dodala, že ide práve o zásluhu tohto novinára a jeho snúbenice. Podotkla, že napriek tomu, že spoločnosť prežíva náročné obdobie, tak túžba Kuciaka a Kušnírovej po živote v slušnej, otvorenej a neskorumpovanej krajine je niečo, čo by malo ľudí spájať.
Slobodne sme sa nadýchli
Vraždu novinára a jeho snúbenice si tiež pripomenul aj podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí). Napriek plynutiu času ohavná vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej navždy zostane jednou z najväčších tragédií moderného Slovenska. Uviedol to vo svojom profile na sociálnej sieti. Dodal, že oni dvaja zmenili Slovensko, „iba vďaka ním a ich obeti sme sa vzbúrili a slobodne nadýchli". Slovensko si dnes, 21. februára, pripomína tri roky od uplynutia vraždy novinára a jeho snúbenice.„Nesmieme zabudnúť na obetu, ktorú pre hľadanie pravdy a túžbe po spravodlivosti priniesli. Je našou povinnosťou trvať na spravodlivom rozsudku s objednávateľmi vraždy. Rovnako trváme na vyšetrení všetkých káuz, na ktoré Ján Kuciak poukazoval. Je našou povinnosťou stále dbať na ochranu novinárov a podporovať slobodu tlače. Je našou povinnosťou volať po slušnom a spravodlivom Slovensku. Volanie po slušnosti a spravodlivosti vyrušuje a znervózňuje, pretože konfrontuje v prvom rade nás samotných a až potom všetkých okolo nás," napísal Šeliga. Dodal, že je to ideál, ktorý presahuje všetky roviny života, súkromného i verejného.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Protest Za slušné Slovensko – Nezabudneme. Pokračujeme (fotografie)
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: