21.1.2020 (Webnoviny.sk) -
aktualizované 21. januára 16:54
V utorok pokračovalo piatym dňom pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Vypovedať má celkovo osem svedkov, medzi nimi aj kolegovia zavraždeného novinára, vrátane šéfredaktora portálu Aktuality.sk Petra Bárdyho, komentátora Daga Daniša a investigatívca Marka Vagoviča.
Marian Kočner v súvislosti s utorkovým pojednávaním požiadal o konanie v neprítomnosti. Rovnakú žiadosť súdu už minulý týždeň adresovali najskôr Miroslav Marček a potom Alena Zsuzsová. Súd všetkým obžalovaným vyhovel a tak je v utorok z obžalovaných na súde prítomný iba Tomáš Szabó.
Súd v kauze vraždy Kuciaka (1. deň)
Súd v kauze vraždy Kuciaka (2. deň)
Súd v kauze vraždy Kuciaka (3. deň)
Súd v kauze vraždy Kuciaka (4. deň)
Kočnerove vyhrážky Kuciakovi
Bárdy vo svojej výpovedi okrem iného povedal, že v rámci redakcie bol Kuciak najzdatnejším redaktorom v oblasti ekonomickej kriminality, preto sa venoval kauzám Kočnera.Zobraziť fotogalériu k článku:
Súd v kauze vraždy novinára Kuciaka (fotografie)
Zavraždený novinár sa podľa Bárdyho zameriaval napríklad na daňové kauzy alebo pranie špinavých peňazí, preto sa dostal ku kauzám ako golfový areál Báč, prevody nehnuteľností na Donovaloch alebo Technopol Services. Tie sú spojené s obžalovaným podnikateľom. „Vedel dohľadávať dôležité informácie vo verejných zdrojoch," zdôraznil Bárdy na margo Kuciaka.
Motiváciou Kuciaka venovať sa aktivitám Kočnera bola podľa Bárdyho snaha očistiť spoločnosť. „On necítil ku Kočnerovi nenávisť, bral ho ako podnikateľa, ktorý nepodniká čestne," povedal s tým, že Kuciak s Kočnerom aj rôznymi spôsobmi komunikoval s cieľom získať jeho stanoviská k predmetným kauzám.
Práve po zaslaní otázok k jednej z káuz mu na jeseň 2017 Kočner telefonoval a vyhrážal sa, že bude „hľadať špinu" na jemu blízke osoby a „Kuciak prestane písať". Kuciak vtedy podal trestné oznámenie, bol však sklamaný prístupom orgánov činných trestnom konaní, ktoré vo veci nekonali.
Portál Aktuality.sk sa podľa Bárdyho venoval aktivitám Kočnera z dôvodu, že figuroval v rôznych kauzách. Svedok spomenul ako príklad kauzu Gamatex/Markíza a mafiánske zoznamy.
Pripomenul, že Kočner mal tiež kontakty na politikov skoro z celého politického spektra. Kuciak sa však podľa Bárdyho nevenoval výhradne Kočnerovi, riešil napríklad kauzy agrodotácií na východnom Slovensku alebo aktivity súkromnej bezpečnostnej služby Bonul.
SMS s odkazom na obchodný register
Vagovič pre súdom uviedol, že to, že štátne orgány nedokázali ochrániť novinára Kuciaka, je neuveriteľným zlyhaním. Zároveň pripomenul, že zavraždený sa v rámci svojej novinárskej činnosti venoval širokej škále tém, napríklad aktivitám Juraja Širokého, Jozefa Brhela, Miroslava Výboha, Vladimíra Poóra a exministrov Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka. V roku 2017 však v rámci Kuciakovej práce dominoval obžalovaný Kočner. V danom období o ňom zverejnil 23 článkov.Keď začal Kuciak písať o Kočnerovi bol podľa Vagoviča ich vzťah najskôr štandardný a obžalovaný podnikateľ zasielal odpovede novinárovi na jeho otázky slušným spôsobom. „Ten vzťah sa ale postupne vyhrocoval," uviedol Vagovič.
Ako príklad uviedol Kočnerovu tlačovú besedu z leta 2017, keď bol po položení otázok zo strany Kuciaka ohľadom jeho podnikateľských aktivít nervózny a klásť ďalšie otázky mu neumožnil. „Bol zaskočený, že kde to našiel a vyhrabal," povedal Vagovič.
Na jeseň mu Kuciak poslal otázku ohľadom predaja bytu v bratislavskom komplexe Bonaparte. Kočner mu odpovedal esemeskou „Do toho Vás h...o je". Následne mu telefonoval s tým, že bude na jeho blízkych „hľadať špinu" a „Kuciak prestane písať".
Po tom, čo sa štátne orgány nezaoberali trestným oznámením pre tento telefonát, zvažovali Aktuality.sk poskytnúť Kuciakovi súkromnú ochranku. Ten ju však odmietol, keďže sa necítil ohrozený. Pri písaní knihy o zavraždenom novinárovi Vagovič zistil, že ešte na Vianoce 2017 poslal Kočner Kuciakovi esemesku. „Bol v nej odkaz na obchodný register a nejaké smajlíky," povedal.
Vagovič doplnil, že rok 2017 bol obdobím, keď sa aktivitami Kočnera začali zaoberať orgány činné v trestnom konaní a tlak na neho zosilnel aj vplyvom práce Kuciaka. „Jan Kuciak výrazne ohrozoval jeho beztrestnosť, ktorou si bol dovtedy istý," dodal Vagovič.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: