Pomocnú ruku podali viaceré krajiny
Zároveň jej stará mama odporučila, aby sa do krajiny vôbec nevracala. Po príchode na letisko športovkyňa zalarmovala políciu. Cimanovská sa totiž bála, že po návrate by ju poslali do pracovného tábora.
Pomocnú ruku šprintérke ponúkli viaceré krajiny, napokon využila udelenie humanitárneho víza od Poliakov. Cimanovská verí, že čoskoro bude môcť pokračovať v atletickej kariére. Dúfa tiež, že olympijské hry v Tokiu neboli jej posledné v kariére.
Poľsko je útočiskom pre viacerých
Doplnila, že do Bieloruska by sa rada vrátila, ale stane sa tak až vtedy, keď to bude pre ňu bezpečné. Poľsko sa stalo útočiskom množstva aktivistov z Bieloruska, aby sa vyhli represiám zo strany autoritárskeho režimu Alexandra Lukašenka.Ten podľa oficiálnych výsledkov z leta 2020 opäť vyhral prezidentské voľby, no miestna opozícia aj mnohé krajiny tieto výsledky považujú za zmanipulované. Po minulom lete sa v krajine strhla vlna protestov, ktorá mala za následok približne 35-tisíc zatknutých osôb a tisíce zbitých demonštrantov.
Zodpovednosťou je chrániť športovcov
Cimanovská síce kritizovala predstaviteľov bieloruskej výpravy na OH a nie vládu, no do februára 2021 bol šéfom Bieloruského olympijského výboru sám Alexander Lukašenko, agendu potom odovzdal svojmu synovi. V úvode aktuálneho týždňa sa Bielorusko podarilo opustiť aj Cimanovskej manželovi Arsenijovi Zdanevičovi, ktorému Poliaci tiež udelili vízum.Podľa prezidenta MOV Thomasa Bacha nie je v moci olympijského hnutia zmeniť politický systém v Bielorusku. Reagoval tak na otázku, ako sa MOV stavia k celému prípadu. "Našou zodpovednosťou a kompetenciou je chrániť športovcov v maximálnej možnej miere," povedal Bach a incident Cimanovskej z Tokia označil ako "úbohý".
Viac k témam: Bielorusko, LOH Letné olympijské hry 2020 v Tokiu, medzinárodné vzťahy
Zdroj: Webnoviny.sk - Bieloruskí tréneri zapletení do kauzy Cimanovská museli opustiť olympijskú dedinu, prišli aj o akreditáciu © SITA Všetky práva vyhradené.
Foto k článku nájdete na nasledujúcej strane: