Hlasovanie o dôvere vláde netreba očakávať
Podľa Marušiaka od hlavy štátu by možno časť verejnosti očakávala prejav, aký predniesol v parlamente v roku 1994 vtedajší prezident Michal Kováč, ktorý odštartoval hlasovanie o dôvere vláde Vladimíra Mečiara.
„Dosť však pochybujem, že toto bude prezidentka ochotná urobiť. Jednak nemá iné strany, ku ktorým by mala v parlamente blízko okrem koaličných. Navyše, v roku 1994 sa v parlamente formovala nová parlamentná väčšina, ktorá bola schopná nahradiť Mečiara vo funkcii,“ poznamenal politológ. Podľa neho aktuálne takáto konštelácia v súčasnej národnej rade nefunguje, „aj keď môžeme byť ešte prekvapení a v budúcnosti si situácia bude vyžadovať veľmi netradičné politické kombinácie“.
Zrejme zhodnotí aj priebeh druhej vlny
Minulý rok prezidentka veľkú časť prejavu venovala prvej vlne pandémie. Ocenila, že Slovensku ju zvládlo. Teraz zrejme zhodnotí druhú vlnu, počas ktorej ochoreniu COVID-19 podľahlo vyše 12 500 ľudí.Vlani v prejave okrem iného povedala, že potrebujeme funkčný právny štát, ktorý prostredníctvom justičných orgánov dokáže zabezpečiť spravodlivosť. Hovorila, že sme svedkami procesov s ekonomicky vplyvnými ľuďmi, ktorí mali svojich spriaznených v justícii aj v politike.
„Vývoj v týchto a ďalších prípadoch trestných činov verejných činiteľov a s nimi spriaznených osôb bude lakmusovým papierikom vývoja od postkomunistickej éry do éry silného právneho štátu,“ povedala hlava štátu.
Zdroj: Webnoviny.sk - Čaputová prednesie správu o stave republiky. Politológ nepredpokladá, že bude „zdrvujúco“ kritická © SITA Všetky práva vyhradené.