Päticu nápadov z dielne SAV, kde by mala byť naša krajina o 20 rokov. O ideu požiadala prezidentská kancelária, dodnes však neuzreli svetlo sveta. ITAPA to zmení. Verejnosti dá na základe vlastného prieskumu odpoveď na to, kde by mohla byť naša krajina o 20 rokov a porovná to s nápadmi múdrych hláv z nedávnej minulosti. VOX populi vs. odborníci.
Mať fungujúce zdravotníctvo je pre modernú krajinu kľúčové. Hoci sa nám to nedarilo dosiahnuť 17 rokov, rezort pod vedením Vladimíra Lengvarského to chce dokázať.
Ako zo Slovenska vybudujeme nielen inovačnú, ale aj zelenú veľmoc? Odpovedia politické špičky, uznávaní odborníci a rešpektovaní manažéri významných firiem.
Desiatky domácich i zahraničných spíkrov budú spolu diskutovať na ITAPA 2021 už o pár dní.
ITAPA je 3-dňová, pričom každý deň cielime predovšetkým na jednu oblasť. V pondelok sa budú riešiť najmä témy ohľadom digitalizácie krajiny, reformy verejnej správy, či moderných technológií pre mestá a kraje. Kam pôjde 20 miliárd z Plánu obnovy a odolnosti? V utorok budeme zisťovať, aké Slovensko chceme mať o 10 či 20 rokov, čo máme podporovať a v čom môžeme byť najlepší na svete. Dokážeme z našej krajiny urobiť inovačnú veľmoc? Zameriame sa aj na reformu zdravotníctva, modernizáciu regionálneho školstva a transformáciu priemyslu. Tretí deň, teda v stredu, ponúkneme deň nabitý prednáškami a diskusiami na tému bezpečnosti – nielen v online svete. Zaujímavou čerešničkou na torte bude téma európskeho kozmického výskumu a tiež podvečerný ITAPA Open Talk na tému hybridných hrozieb a dezinformácií v digitálnom priestore so 4 ministrami súčasnej garnitúry. Skutočne – je sa na čo tešiť.
Experti na rôzne oblasti vystúpia v unikátnych tematických diskusiách ITAPA OPEN TALK v závere každého dňa kongresu.
Od 8. – 10. novembra 2021 v bratislavskom hoteli Crowne Plaza.
Cieľ: krajina, v ktorej chceme žiť
Najvyššou hodnotou krajiny je mať zdravých občanov. Fungujúce zdravotníctvo je – ako nám naplno ukázala aj pandémia spojená s ochorením COVID-19 – pilierom budúcnosti našej krajiny. Je preto pochopiteľné, že prvých 822 miliónov eur z plánu obnovy, ktoré majú na Slovensko doraziť každým dňom, pôjde predovšetkým do zlepšenia tejto oblasti. A začne sa vo veľkom. Ministerstvo zdravotníctva SR chce totiž uskutočniť prelomové systematické zmeny, ktoré sa doteraz – napriek viacerým snahám - nepodarilo nikomu zrealizovať. "Máme na dosah reformu, ktorá pacientom prinesie kvalitnú, adresnú zdravotnú starostlivosť, čo znamená viac zachránených životov a zníženie počtu odvrátiteľných úmrtí, lekárom, sestrám a ďalším zdravotníckym pracovníkom zase kvalitnejšie podmienky na svoju prácu. Motivácia je o to väčšia, že na ňu nadväzujú historické nesmierne potrebné investície do rekonštrukcie a výstavby nemocníc z európskych peňazí," vyhlásil Vladimír Lengvarský, minister zdravotníctva. Už dnes je jasné, že peniaze pôjdu do výstavby nových či rekonštrukcie starších nemocníc, to ale nestačí. Na akých ďalších dôležitých zmenách ministerstvo pracuje? Odpovie šéf rezortu zdravotníctva hneď v úvodnom paneli druhého dňa kongresu ITAPA 2021.V akej krajine chceme, aby žili naše deti?
Všetci tí, ktorí sa zúčastnili novembrovej revolúcie, mali istú predstavu o tom, ako by malo Slovensko vyzerať. Dnes, v čase celosvetového boja s epidémiou, snáh o reštart ekonomík, klimatických zmien, ale aj nových technológií a inovácií odpoveď na otázku ‚V akej krajine chceme, aby žili naše deti?‘ však taká jednoznačná nie je. Pre ITAPA je kľúčové zistiť to, keďže všetky tieto faktory zmenia svet.Nad tým, kam by sa malo Slovensko dostať o 20 rokov, sa zamýšľal pred piatimi rokmi aj bývalý prezident Andrej Kiska. Požiadal preto Slovenskú akadémiu vied (SAV) na čele s predsedom Pavlom Šajgalíkom, ktorý bude diskutérom úvodného panelu 2. dňa ITAPA: Next Generation Slovakia, aby mu ponúkla víziu našej krajiny. Hoci rozsiahlejšia štúdia nikdy neuzrela svetlo sveta, prišli aspoň prvé nápady od pätice múdrych Slovákov. ITAPA ich má exkluzívne k dispozícii a ako zaujímavosť ich zverejní práve v úvodnom paneli druhého konferenčného dňa. Do aktuálneho hlasovania o tom, v akej krajine chcem žiť spolu s našimi deťmi a kam konkrétne by sa mal náš štát posunúť, zapojí ITAPA aj širšiu verejnosť a účastníkov kongresu. Už 20 rokov je totiž ITAPA platformou pre otvorený dialóg a mienka verejnosti tu má svoje miesto.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: