Západné krajiny na čele so Spojeným kráľovstvom hovoria o možnom vojnovom konflikte medzi Moskvou a Kyjevom.
Slovenskí europoslanci oslovení agentúrou SITA sú znepokojení, no aj tieto manévre ruského lídra Vladimira Putina považujú skôr za provokáciu.
Podkopávanie mieru a stability
Europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH/EPP) tvrdí, že Rusko dlhodobo podkopáva medzinárodné dohody, právo a normy a zároveň stabilitu a mier v Európe.Má na to používať rôzne nástroje, cez ktoré tlačí nielen na Ukrajinu, ale aj na ďalšie krajiny bývalého Sovietskeho zväzu.
„So znepokojením sledujem koncentráciu 92-tisíc ruských vojakov a vojenskej techniky na hraniciach s Ukrajinou, ale aj netransparentné vojenské cvičenia organizované Kremľom pri západných hraniciach Ruska,“ uviedla Lexmann.
Dodala, že ďalšia forma destabilizácie Európskej únie a Európy sa deje aj z Bieloruska.
Možno ide o politické prežitie
Michal Šimečka (PS/RE) sa domnieva, že ruský prezident Vladimir Putin sa snaží dostať pod tlak prezidenta Ukrajiny Volodimira Zelenského, ktorý sa odmieta vzdať regiónov na Donbase.Nemyslí si však, že rozpútanie ďalšieho vojenského konfliktu či obsadenie ďalšieho územia Ukrajiny je skutočne v Ruskom záujme.
„Nezvyčajným pohybom vojsk sa už Putin viackrát pokúsil vylepšiť si vyjednávaciu pozíciu pri rokovaniach s inými veľmocami, naposledy tomu bolo v apríli,“ tvrdí.
Dodáva, že pre klesajúce preferencie Putina môže manévre robiť aj preto, aby si zabezpečil „politické prežitie“.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: