Napätie môže eskalovať
Podľa Roberta Hajšela (Smer-SD/S/D) sa od pripojenia Krymu k Rusku vzťahy Moskvy s Ukrajinou, Európskou úniou (EÚ) a NATO veľmi zhoršili.
EÚ dokonca zaviedlo voči Rusku sankcie, podľa Hajšela je preto pochopiteľné, že odpoveď Ruska na tieto kroky nebola empatická. Napriek tomu sa obáva eskalácie napätia.
„Najväčšie obavy mám z toho, že už ani nedochádza k rokovaniam na najvyššej úrovni medzi Bruselom a Moskvou. Napriek tomu dúfam, že nám zatiaľ nehrozí vojnový konflikt,“ povedal s tým, že obe strany musia urobiť všetko pre uvoľnenie napätia.
Rusko nie je dobrým partnerom
Podľa Eugena Jurzycu (SaS/ECR) si Putin zvyšovaním napätia na hraniciach s Ukrajinou svoj hlavný problém nevyrieši.Jeho hlavným problémom je, že ruská ekonomika je založená na prírodných zdrojoch a nie na trhových princípoch.
Europoslanec Martin Hojsík (PS/RE) nepovažuje správanie sa Ruska v poslednom čase za nič nové či prekvapivé a konštatuje, že Putinove Rusko nie je dobrým partnerom pre Európu už veľa rokov.
„Kremeľ úmyselne destabilizuje politickú situáciu v Európe a snaží sa poškodzovať naše záujmy,“ zdôraznil.
Putin nedokáže riešiť problémy ľudí
Putin podľa Hojsíka nedokáže riešiť problémy ľudí v Rusku, ich zlú ekonomickú, sociálnu a zdravotnú situáciu. Namiesto toho ponúka nacionalizmus, mýty a presmerovanie pozornosti.Putin a ním ovládaný štát tak len dokazuje, že je slabý a neschopný riešiť skutočné problémy dnešného Ruska.
Ivan Štefanec (KDH/EPP) konštatuje, že Rusko len pokračuje vo svojej politike provokácií. Putin podľa neho chce, okrem iného, prekryť zlú pandemickú situáciu a pokles svojej popularity.
„Podstatnú vinu na ochladení vzťahov nesie Moskva. Rozpútaním vojny na východe Ukrajiny, intervenciou v Sýrii a prenasledovaním oponentov,“ uzavrel.
Viac k témam: Donbas, Vojnový konflikt, Východná Ukrajina
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenskí europoslanci sú z manévrov Ruska pri hraniciach s Ukrajinou znepokojení, považujú ich za provokáciu © SITA Všetky práva vyhradené.