"Zlatý klas je rýdzo slovenský výrobok z Bolerázu pri Trnave a je úzko spätý nielen s našou históriou, ale píše aj začiatky histórie spoločnosti Dr. Oetker na území Slovenska. Zaujímavosťou je aj fakt, že náš závod v Boleráze patril medzi prvé škrobárenské závody na svete! Unikátnosť výrobku je podčiarknutá aj ochrannou známkou, ktorou sa pýši značka Zlatý klas a ikonický symbol zlatého kukuričného klasu na obale výrobku," hovorí Jozef Debrecký, generálny riaditeľ spoločnosti Dr. Oetker a ďalej dodáva: "Zlatý klas v sebe spája slovenské prírodné bohatstvo a nemeckú kvalitu, vďaka ktorej dlhodobo patrí medzí najpoužívanejšie a najpredávanejšie krémové prášky na slovenskom trhu. V roku 2020 výrobok získal značku kvality 2. stupňa, udelenú Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pre výrobky s nadštandardnými kvalitatívnymi parametrami, čím maximálne napĺňame aj našu filozofiu – Kvalita je najlepší recept."
Zlatý klas do každej rodiny!
Klasické krémeše, lahodné náplne do tort a zákuskov, ale aj jemný vanilkový krém na dukátové buchtičky či náplň do obľúbených palaciniek – to všetko sú krásne i nostalgické spomienky mnohých z nás. Nedeľné popoludnia strávené v rodinnom kruhu sa často spájajú so sladkými dezertami pripravenými práve so Zlatým klasom Dr. Oetker.Diskusne fóra aj dnes pravidelne skloňujú Zlatý klas ako základnú prísadu na pečenie, ktorá nemôže chýbať v žiadnej slovenskej kuchyni. Používajú ho skúsení cukrári, ale bez problémov si s ním poradia i začiatočníci, lebo príprava chutného krému je naozaj jednoduchá. Upiecť svoj prvý krémeš podľa maminho receptu je naozaj hračka!
V malom 40 g balení sa skrýva nielen kvalitný kukuričný škrob s jemnou vanilkovou arómou, ale aj roky skúseností a kvality.
Popularita a pevné postavenie na slovenskom trhu sú založené na dlhoročnej a nemennej kvalite Zlatého klasu. Už generácie slovenských gazdiniek si spolu so Zlatým klasom kupujú aj kúsok slovenských tradícií či radostných spomienok na detstvo. Obľúbený krémový prášok so zlatým kukuričným klasom vo svojom logu oslavuje tento rok svoje 75. výročie!
Škrobárne ako svedok histórie
Najväčším podnikovým závodom, pokiaľ išlo o rozsah, zložitosť výroby a sortimentu, bol závod Boleráz v okrese Trnava. Vznik závodu sa datuje od roku 1912. V tom čase to bol poľnohospodársky liehovar. V dôsledku I. svetovej vojny začal liehovar upadať, avšak bohatá surovinová základňa a lacné pracovné sily predurčovali oblasť na orientáciu na potravinársky priemysel. V roku 1919 dostala továreň príležitosť na oživenie, keď ju do vlastníctva získala firma Deutsch a Grünfeld. Tá na mieste vybudovala prvú škrobáreň, ktorá vyrábala škrob z divých gaštanov. Stala sa tak jednou z prvých škrobární na svete. Firme sa však základná surovina vo forme gaštanov neosvedčila, a tak hľadali vhodnú náhradu. "Osvietenie" prišlo vďaka "zlatému" kukuričnému klasu a podnikatelia sa preorientovali na výrobu škrobu z kukurice. Slovenský produkt získal už v tom čase svoje známe logo so žltým kukuričným klasom. Typická ochranná známka je chránená dodnes. Okrem škrobu sa v tridsiatych rokoch v Boleráze vyrábali aj vlhké a suché kukuričné mláto a po roku 1940 sa do výroby pridal aj kukuričný sirup.Počas druhej svetovej vojny továreň zmenila majiteľa. Stala sa ním spoločnosť Deutsche Maizena Werke so sídlom v Hamburgu. Priniesla rozšírenie sortimentu o výrobu pochutín a zvýšila dennú kapacitu spracovania kukurice. Na sklonku vojny však došlo k narušeniu výroby v Boleráze, prepúšťaniu zamestnancov a demontáži strojov. Skaza bola zavŕšená ustupujúcimi nemeckými vojskami, ktoré podpálili sklady s výrobkami a surovinami.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: