
Foto: Amazon
Keď rodine oznámil, že ide chovať včely, dostalo sa mu množstva skeptických pohľadov. "Každý čakal, že ma to bude baviť tak pol roka a predám to," usmieva sa pri tejto spomienke. "Medzičasom som však už k tejto aktivite zlákal aj môjho krstného a myslím si, že nebude z rodiny posledný." Pavol začal v Amazone pracovať v októbri 2020 ako IT support inžinier. Jeho tím sa teda stará o celú IT infraštruktúru. Prepojenie IT a včelárstva rozhodne bežné nie je, ako sa teda k nemu dostal? "Začalo to niekedy v roku 2017 a je to už takmer na deň presne päť rokov, čo sa tomu venujem. Prvý kontakt so včelami som mal vďaka YouTubu," predsa len nezaprie svoje IT ja Pavol. Po roku študovania rôznych videonávodov a komunikácie so skúsenejšími včelármi si zadovážil prvé včelstvo. "Trvalo mi približne rok, kým som sa na to odvážil a v súčasnosti mám týchto včelstiev desať. Jedno včelstvo rovná sa jeden úľ, a to v lete predstavuje asi 50 – 60 tisíc včiel, v zime tak štvrtinu z toho," približuje zaujímavé čísla.
Čo je na chovaní včiel a výrobe medu najťažšie?
Odpoveď asi až tak neprekvapí, podobná je asi pri väčšine záľub – financie. "Je to finančne náročné hobby, pri ktorom nemôžete čakať, že sa vám investície vrátia už po roku – rodinný rozpočet na to musí byť pripravený," upozorňuje možných nasledovateľov Pavol. Za najvyšší vstupný náklad označil drevo. Druhou podstatnou vecou je odhodlanie začínajúceho včelára. "Včelár musí byť veľmi trpezlivý a nemôže sa včiel báť. Včely cítia keď sa ich človek bojí a sú vtedy útočnejšie," opisuje predpoklady na túto činnosť Pavol. "To odhodlanie musí byť také, že síce dostanem prvých 10 žihadiel, ale budem v tomto koníčku pokračovať."Med z bežných potravín by som si už nekúpil
Med sa vytáča po sezónach a sezóna je keď kvitne repka, agát či slnečnica. "Dobrý včelár vie v sezóne - teda zhruba od mája do septembra vytočiť med aj päťkrát. Ja to robím tak, že včelám asi polovicu medu nechám, aby im nechýbal a nemusel som ich umelo dokrmovať," opisuje svoj systém práce. Spomína si však aj na svoje predvčelárske obdobie. "Predtým som si kupoval med v reťazcoch za cenu asi štyroch eur bez toho, aby som sa nad tým nejako hlbšie zamýšľal. No odkedy včelárčim, med v potravinách zďaleka obchádzam." Sám ročne pripraví asi 150 kíl medu a posledné dva roky skúsil spracovať už aj medovinu.Článok pokračuje na nasledujúcej strane: