6.3.2020 (Webnoviny.sk) - Problémom zamestnancov verejnej správy na Slovensku nie je ich počet, ale štruktúra. Konštatoval to Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) na Ministerstve financií SR vo svojej revízii výdavkov zamestnanosti a odmeňovania vo verejnej správe, v ktorej identifikoval úspory za 765 miliónov eur.
Z revízie tiež vyplýva, že na počet obyvateľov máme na Slovensku málo zdravotných sestier, pracovníkov v sociálnych službách a nízke platy učiteľov, no na druhej strane priveľa policajtov a vysokoškolských učiteľov.
"Je teda na mieste riešiť otázku odmeňovania aj počtu zamestnancov, ale pre vyššiu kvalitu, musí byť sprevádzané systémovými reformami," informuje tlačový odbor ministerstva financií.
Vo verejnom sektore zarábajú menej
Verejná správa na Slovensku pritom zamestnáva vzhľadom k počtu obyvateľov mierne menší počet ľudí ako krajiny Európskej únie a vynakladá na nich nižší podiel výdavkov na hrubom domácom produkte.Zamestnanci verejného sektora zarábajú v priemere o 3 % menej ako im podobní kolegovia v súkromnom sektore. V krajinách Európskej únie je to v priemere o 7 % viac. Vysokoškolsky vzdelaní zamestnanci štátu zarobia v priemere o 11 % menej ako ich náprotivky v súkromnom sektore.
"Miera zaostávania sa výrazne líši od jednotlivých profesií a regiónu, čo vytvára predpoklad na diferencované navýšenie platov," konštatuje ministerstvo.
Veľa je aj vysokoškolských učiteľov
Problematická je podľa revízie výdavkov najmä štruktúra verejných zamestnancov.„Chýbajú nám najmä zdravotné sestry a sociálni pracovníci, nízke mzdy majú učitelia a pracovníci v sociálnych službách. Na potrebné investície do počtu aj platov si ale potrebujeme zarobiť. V štáte máme veľké rezervy v efektívnosti, napríklad aj v počte policajtov, ktorých máme asi o 20 % viac oproti priemeru krajín Európskej únie," uviedol riaditeľ Útvaru hodnoty za peniaze Štefan Kišš s tým, že veľa je aj vysokoškolských učiteľov, ktorých počet sa síce za posledných 10 rokov nezmenil, ale počet žiakov klesol o tretinu.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: