
Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka. Foto: www.facebook.com
Vyplýva to z výsledkov rebríčka vnímania korupcie (CPI), ktorý každoročne zostavuje Transparency International. O jeho výsledkoch informovalo Transparency International Slovensko (TIS).
Celkové skóre Slovenska sa však zlepšilo len o jeden bod, a to z 52 na 53 bodov, pričom celkové možné skóre je 100 bodov. Vyššie skóre znamená menej korupcie v štáte. Posun Slovenska je do istej miery dôsledkom stagnácie alebo prepadu krajín na podobnej úrovni.
Polovičné naplnenie ambícií vlády
Výsledky i poradie v prvej päťdesiatke sú však najlepšie od úpravy metodiky v roku 2012.„Ak by sme porovnali umiestnenie za rok 2020 (reflektujúce s odstupom ešte najmä obdobie vlády Petra Pellegriniho) s aktuálnym poradím, Slovensku sa za dva roky podarilo posunúť v rebríčku vpred o 11 miest," uviedlo TIS. Predstavuje to polovičné naplnenie ambícií vlády z jej programového vyhlásenia, a to vylepšiť umiestnenie Slovenska aspoň o 20 priečok.
Vzhľadom na vyslovenie nedôvery vláde a predčasné voľby nie je očakávaný výraznejší posun v ďalšom rebríčku, a to i napriek tomu, že bude odrážať ešte aktuálne volebné obdobie.
„Rebríček vnímania korupcie sa vypočítava z výsledkov indexov rôznych inštitúcií, ktoré za rok až dva dozadu reflektujú korupciu z pohľadu podnikateľov, investorov či expertov. Súčasný výsledok je tak najmä odrazom ich vnímania protikorupčného nastavenia verejných inštitúcií za vlády Eduarda Hegera (OĽaNO)," píše TIS.
Výsledky pôsobia rozpačito
Lepšie umiestnenie Slovenska je aj výsledkom pokračujúceho úsilia polície a prokuratúry pri odhaľovaní a stíhaní korupcie i zneužívania moci. TIS však poznamenáva, že výsledky pôsobia rozpačito, najmä v kontexte rušenia stíhaní a obvinení generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom prostredníctvom paragrafu 363 Trestného poriadku.„Polícia a špeciálna prokuratúra sa tak museli vyrovnávať s jeho výhradami k ich práci v kauzách vplyvných podnikateľov Zoroslava Kollára, Petra Brhela či Jaroslava Haščáka, top politikov ako bývalý premiér Robert Fico, exministri Robert Kaliňák a Peter Kažimír, ale aj bývalý šéf Slovenskej informačnej služby a nominant súčasnej vlády Peter Pčolinský," píše sa v tlačovej správe.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: