18.4.2023 (SITA.sk) -
aktualizované 18. apríla 17:03
Zástupcovia iniciatívy Ide nám o život apelujú na dočasne povereného predsedu vlády Eduarda Hegera (Demokrati), aby zvážil politické a neodborné zásahy, ktoré by viedli k zrušeniu usmernenia Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR k tranzíciám.
Odborný štandard rezortu zdravotníctva podpísaný bývalým ministrom Vladimírom Lengvarským krátko pred jeho odchodom z funkcie, a s ktorým nadobudlo účinnosť aj odborné usmernenie, by mali zjednotiť medicínske postupy v danej oblasti. Transrodovým ľuďom by bola umožnená zmena mena, priezviska a rodného čísla bez nutnosti chirurgického zákroku.
Splnili len jednu požiadavku
Zástupcovia iniciatívy upozorňujú, že jeho zrušenie by mohlo viesť k opätovnému vystaveniu transrodových ľudí protiústavnej praxi nútených sterilizácií a ohrozeniu bezpečnosti menšín na Slovensku. Pripomenuli tiež, že za pol roka od teroristického útoku na LGBTI+ komunitu Hegerova vláda naplnila len jednu požiadavku iniciatívy, a to prijatie regulácie zaisťujúcej dôstojnejší proces tranzície a zdravotnej starostlivosti o transrodových ľudí. Iniciatíva Ide nám o život to uviedla v tlačovej správe.„Od dôveryhodných zdrojov z úradu vlády a ministerstva zdravotníctva vieme, že poverený minister plánuje zrušiť odborné usmernenie na zjednotenie postupov pri zdravotnej starostlivosti súvisiacej s tranzíciou. Je v protiklade s deklarovanou snahou pomôcť LGBTI+ ľuďom, aby sa im na Slovensku lepšie žilo,” hovorí majiteľ podniku Tepláreň a zástupca Iniciatívy Roman Samotný.
Vznikla by absurdná situácia
Podľa riaditeľa Iniciatívy Inakosť Martina Macka by zrušenie usmernenia mohlo mať podobné účinky ako prijatie novely zákona o rodnom čísle od poslankyne Národnej rady (NR) SR Anny Záborskej (Kresťanská únia), o ktorej by sa malo rokovať v máji.„Na Slovensku by tak vznikla absurdná situácia: medicínske tranzície by prebiehali naďalej a transrodoví ľudia by tak výzorom zodpovedali preferovanému rodu a nie tomu uvedenému v dokladoch, ktoré by sa nedali zmeniť,” vraví Macko.
„Je na mieste pýtať sa povereného premiéra a ministra, ako chce po prípadnom zrušení usmernenia zabezpečiť proces právnych tranzícií na Slovensku a ako plánuje predísť jeho úplnému znemožneniu, a teda ceste Maďarska, ktoré je v tejto otázke v spore s EÚ a Radou Európy,” doplnil.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: