Negatívny vplyv na životy ľudí
Platnosť usmernenia i spôsob jeho prijatia sú spochybňované poslancami NR SR, niektorými zástupcami rezortu zdravotníctva i premiérom. Podľa skúseností transrodových ľudí však nejednoznačný postoj štátu negatívne ovplyvňuje aj praktickú implementáciu usmernenia.
„Napriek tomu, že som splnila všetky požiadavky, ktoré boli na mňa kladené a ošetrujúci lekár mi vydal potvrdenie potrebné na právnu zmenu pohlavia v dokladoch v súlade s platným usmernením, matrika v Spišskej Novej Vsi odmieta mojej žiadosti vyhovieť,” priblížila transrodová žena Charlotte Srnčík.
Zara Kromková z komunitného a poradenského centra pre LGBTI+ ľudí Prizma Košice tiež skonštatovala, že od usmernenia očakávali zlepšovanie dostupnosti zdravotnej starostlivosti týkajúcej sa tranzície. Podotkla, že dostupnosť zdravotnej starostlivosti je nedôstojná a pre nemálo ľudí aj finančne a logisticky neúnosná, keďže potrebujú cestovať stovky kilometrov za odborníkmi, ktorých posudky a potvrdenia potrebujú k tranzícii.
Odborníci tiež varujú
Pred zrušením usmernenia vystríhajú aj odborníci, podľa ktorých by malo nepriaznivé dôsledky pre zdravie i bezpečnosť transrodových ľudí na Slovensku.„Bez usmernenia nebude jasné, na základe čoho majú matričné úrady postupovať, a je vysoko pravdepodobné, že nebudú vôbec vybavovať žiadosti o zmeny údajov od transrodových ľudí alebo budú trvať na protiústavnej praxi nútených kastrácií a sterilizácií ako pred platnosťou usmernenia,” vysvetlil psychológ z inPoradne Andrej Kuruc.
Dodal, že na poradňu sa mnohí transrodoví ľudia obracajú s neistotou, či si budú môcť zmeniť doklady. Mohlo by to zhoršiť ich psychické zdravie, ohroziť ich uplatnenie na trhu práce i znížiť ich životný štandard. „Ľudia nás kontaktujú aj preto, že nevedia, ako postupovať, boja sa zvýšenej nenávisti, ako aj o svoj život,” dodal.
Reakcia Eduard Hegera
Z usmernenia Ministerstva zdravotníctva SR pre medicínsku tranzíciu sa stáva politická téma, ktorá škodí tomu, aby sa našli najlepšie odborné riešenia.
Uviedla to vláda vo svojom stanovisku s tým, že poverený predseda vlády Eduard Heger (Demokrati) preto zvolá stretnutie komisie, ktorá túto tranzíciu pripravila. Jej členovia komunikovali viacero rozporov, ktoré následne viedli aj k tesnému hlasovaniu komisie.
Premiér bude musieť stretnutie absolvovať aj s ministrami, ktorí informovali o problémoch v aplikačnej praxi. Cieľom bude urobiť odborné rozhodnutie, ktoré je realizovateľné aj v praxi. Vláda pripomenula, že minulý týždeň schválili zákon, ktorý umožní osobe jednoduchým úkonom pred notárom určiť blízkeho človeka, aby konal v ich mene v niektorých životných situáciách.
„Po 30 rokoch samostatnej existencie SR sme prvá vláda, ktorá rieši konkrétne životné situácie a majú deklarovanú podporu v NR SR," vyhlásila vláda.
Zdroj: SITA.sk - Zástupcovia Iniciatívy Ide nám o život apelujú na Hegera, aby zvážil zásahy do usmernenia k tranzíciám (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.