Od 1. januára 2021 pôsobí v rámci AOMV SR divízia služieb IT, ktorá pozostáva z viacerých oddelení, z ktorých najdôležitejšie sú vývoj IT aplikácií, IT prevádzka a oddelenie digitalizácie. Oddelenie digitalizácie umožňuje Ministerstvu vnútra Slovenskej republiky vytvoriť dostatočnú flexibilitu pri požiadavkách pre digitalizáciu listín, spisov, archívnych a iných dokumentov, čo je v dnešnej dobe elektronizácie procesov verejnej správy nevyhnutné. Digitalizačné pracovisko vzniklo aj za účelom poskytovania svojich kapacít pre potreby iných štátnych organizácií a úradov.
Profesionálne technológie, ale aj vývoj vlastných softvérových riešení
V rámci procesu digitalizácie sa oddelenie vývoja IT aplikácií zameriava na vývoj softvérových programov, ktoré sú špecificky navrhnuté na spracovanie naskenovaných dokumentov. Tieto programy zahŕňajú softvéry na anonymizáciu údajov, zápis a editáciu metadát, konverziu rôznych formátov, optické rozpoznávanie znakov (OCR) a ďalšie.Pri svojej práci využívajú moderné a profesionálne rýchlostné skenery. Pomocou tzv. bar kódov umožňujú vytvárať adresárové štruktúry podľa požiadaviek klienta. Pri viazaných dokumentoch, ako napríklad notárske zápisnice sa používajú ploché skenery a knižné skenery zas pomáhajú pri skenovaní kníh a archívnych materiálov. Sú navrhnuté tak, aby boli šetrné k papieru, čo zabezpečuje zachovanie kvality dokumentov.
Postprodukcia dokumentov zahŕňa využitie profesionálnych aplikovaných softvérových riešení, vrátane softvéru Scangate. Okrem toho oddelenie vývoja IT aplikácií vyvíja vlastné softvérové riešenia na mieru, ktoré zohľadňujú špecifické požiadavky klientov. Samotná správa a zverejňovanie archívnych materiálov nie je v réžii Automobilových opravovní MV SR.
"Postupy a metodiky používané na zvýšenie efektivity procesu digitalizácie závisia od konkrétneho projektu a požiadaviek klienta," vysvetľuje Martin Vavrinec, projektový manažér AOMV SR a pokračuje, "každý projekt je unikátny, a preto je dôležité správne nastavenie všetkých procesov. Na tento účel slúži tzv. pilot, ktorý zahŕňa naskenovanie a spracovanie vzorky dokumentov z projektu a nastavenie celkového fungovania a procesov."
Bezpečnosť a výzvy pri digitalizácii historických a citlivých dokumentov
Pri digitalizácii citlivých dokumentov sa čelí rôznym výzvam. Jozef Sobčák, vedúci oddelenia digitalizácie AOMV SR spomenul, že jednou z hlavných priorít bola potreba vyvinúť vlastný softvér na anonymizáciu údajov. Tento softvér automaticky identifikuje a "začierni" určité údaje podľa presne definovaných kľúčových reťazcov. Okrem toho je vždy dostupná manuálna korekcia, ktorú vykonávajú operátori.Pri niektorých historických knihách, dokumentoch a pergamenoch je prioritou zachovanie a ochrana obsiahnutých poznatkov a vedomostí, ktoré sú v týchto dokumentoch uložené. Toto si vyžaduje špecifické postupy, vrátane sterilizačných prác, dezinfekcie a konzervačného ošetrenia. To je obzvlášť dôležité pri dokumentoch, ktoré môžu byť ovplyvnené škodlivou mikroflórou, ktorú je potrebné eliminovať alebo minimalizovať.
Čo sa týka bezpečnosti, digitalizačné pracovisko je zriadené ako režimové, čo znamená, že je pod neustálym dohľadom kamerových systémov, je vybavené zabezpečovacím systémom a nemá prístup na internet. Prístup majú len predom určené osoby, pre ktoré je vyžadované špeciálne povolenie. Dáta sú uchovávané na interných úložných serveroch na tomto režimovom pracovisku a sú zálohované. Po skončení projektu sú dáta uchovávané po dohodnutú dobu s klientom.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: