Nedostatok zamestnancov a veľké množstvo ponúk dáva totiž uchádzačom o prácu veľa možností, a to nielen doma, ale aj v zahraničí. Ochotnejší presťahovať sa sú zamestnanci s vyšším príjmom a vyššou úrovňou vzdelania, no dôležitú úlohu pri rozhodovaní zohráva rodina.
Zapojilo sa 12 krajín
Prieskum sa realizoval v 13 krajinách – Bosne a Hercegovine, Bulharsku, Českej republike, Chorvátsku, Estónsku, Fínsku, Lotyšsku, Litve, Severnom Macedónsku, Poľsku, Srbsku, na Slovensku a v Slovinsku.Spomedzi týchto krajín sú ľudia žijúci v Severnom Macedónsku najviac otvorení presťahovať sa za prácou, naopak, najmenej Bulhari.
Ľudia žijúci na Slovensku sú v strede tabuľky. Ochotných presťahovať sa je 22 percent, túto možnosť by zvážilo ďalších 9 percent a 69 percent takúto možnosť odmieta.
Za prácou sa sťahujú top zamestnanci
„Jedna z našich hypotéz bola, že ľudia v skupinách s nižšími príjmami a nižším vzdelaním budú mať väčší záujem presťahovať sa do novej krajiny za lepšou pracovnou príležitosťou. Prieskum ukazuje, že opak je pravdou, čím vyššie vzdelanie a lepší plat, tým je pravdepodobnejšie, že top zamestnanci sa presťahujú za prácou, najmä v rámci svojej vlastnej profesie," komentuje Alma Career Business Director, Vesa-Pekka Kirsi.„Zdá sa, že najvzdelanejší a najlepšie platení zamestnanci, ktorí sú ochotní presťahovať sa, nie sú ochotní to urobiť za každú cenu, sú ochotní presťahovať sa len na relatívne krátke časové obdobie niekoľkých týždňov alebo mesiacov a vidia, že je dôležité vziať so sebou svoje rodiny," dodal.
Zatiaľ čo medzinárodne bola najčastejšou voľbou ochota presťahovať sa na viac ako jeden rok, na Slovensku to je presne naopak.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: