
Odznak RTVS počas odovzdania otvoreného listu zástupcami Koordinačného výboru iniciatívy zamestnancov Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) za verejnoprávnosť a nezávislosť v podateľni NR SR poslancom Národnej rady SR s výzvou, aby nepodporili návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR). Bratislava, 3. máj 2024. Foto: SITA/Diana Černak.
Obavy o objektívne spravodajstvo
Koordinačný výbor, zastupujúci iniciatívu, pripomenul, že pred niekoľkými rokmi bol na Slovensku zavraždený novinár Ján Kuciak, spolu so svojou snúbenicou, archeologičkou Martinou Kušnírovou. „Po šiestich rokoch od vraždy útoky na médiá pokračujú," skonštatoval výbor.Návrh zákona o STVR podľa neho budí ako obavy o budúcnosť objektívneho spravodajstva, tak aj o celkovú dôveryhodnosť a postavenie verejnoprávneho vysielateľa na Slovensku. Koordinačný výbor pripomenul i kritiku zo strany zahraničných médií či Európskej vysielacej únie.
Protestný hlas osobností
„A protestný hlas zaznieva aj od rešpektovaných osobností, ktoré zažili časy neslobody, nacistickú alebo komunistickú diktatúru. Za slobodné a nezávislé verejnoprávne médiá sa postavili aj ľudia ako Branislav Tvarožek, politický väzeň nacistov a komunistov a v súčasnosti už posledný vojak, ktorý v povstaní sprevádzal priamo generálov Goliana a Viesta, bojovník z povstania a preživší holokaustu Otto Šimko či viacerí slovenskí chartisti," uviedol koordinačný výbor.Výtvarníčka a signatárka Charty 77 Kyra Matuštík vyjadrila názor, že politický predstavitelia, bez ohľadu na to, z akej sú politickej strany, by vôbec nemali zasahovať do verejnoprávnych inštitúcií, či už ide o televíziu, alebo tlač. „Novinári sú tu na to, aby boli ako strážni psi nad politikmi, lebo politici sa zaviazali slúžiť ľuďom, a nie opačne,“ zdôraznila Matuštík.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Zamestnanci RTVS odovzdali otvorený list poslancom parlamentu (fotografie)
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: