19.5.2020 (Webnoviny.sk) - Strach a neistotu ľudí spôsobenú pandémiou koronavírusu naplno zneužívajú podvodníci na internete. Pred nárastom kybernetických útokov v tomto čase už varovalo Národné centrum kybernetickej bezpečnosti Slovenska aj orgány EÚ. Rastúci počet škôd spôsobených hackermi eviduje aj UNIQA. Hlásenia sa týkajú najmä podvodných e-shopov a phishing mailov, cez ktoré sa podvodníci snažia dostať k osobným údajom a heslám k bankovým účtom. Ak sa stanete obeťou útoku a máte poistené kybernetické riziká, okamžite kontaktujte asistenčnú službu poisťovne. Máte nárok na kompletnú asistenciu pre nápravu či právne služby, prípadne uhradenie škôd. Ak takéto poistenie ešte nemáte, po novom si ho môžete uzatvoriť online ako kyberbalík na www.uniqa.sk.
V čase krízy veľa ľudí pracovalo alebo stále pracuje z domu, nakupuje online a sú aktívni na sociálnych sieťach. Zvýšenú aktivitu ľudí na internete zneužívajú podvodníci, ktorí sa čoraz agresívnejšími podvodmi snažia obohatiť. UNIQA dokonca v tomto období zaznamenala prípad, keď podvodníci v mene nášho klienta zaslali jeho zamestnávateľovi email so žiadosťou o zmenu čísla bankového účtu, na ktorý má posielať jeho mzdu. Pracovníčka mzdového oddelenia však zamestnanca kontaktovala a žiadala ho potvrdiť zmenu údajov, a tak sa tento kyber útok našťastie nepodaril. Falošná emailová adresa, z ktorej bol email zaslaný, bola však na prvý pohľad takmer identická s adresou nášho klienta, líšila sa iba v jednom písmene.
Zneužitie osobných údajov na falošnú zbierku
UNIQA nedávno riešila prípad klientky, ktorá dostala mail s linkom na stránku o koronavíruse. Súčasťou stránky bol aj e-shop, ktorý ponúkal zdravotné ochranné pomôcky. "Zaregistrovaním sa na stránke a objednaním tovaru poskytla prevádzkovateľovi osobné údaje. Po krátkom čase ju známi upozornili na množstvo negatívnych správ na jej osobu, v ktorých jej ľudia vyčítali podvodnú organizáciu finančnej zbierky vedenú pod jej menom," popisuje jeden z prípadov Robert Koch z oddelenia poistenia majetku UNIQA. Pani následne kontaktovala asistenčnú službu poisťovne. "Tím kyber risk špecialistov začal odsúvať klamlivé správy z predných miest vyhľadávača, čím sa prístup k negatívnym správam postupne znemožnil. Medzitým poisťovňa našla osobu, ktorá správy písala a vyzvala ju, aby ich okamžite vymazala. Na šíriteľa podvodných správ bolo podané trestné oznámenie a musel uhradiť všetky náklady na vzniknuté škody," hovorí R.Koch u UNIQA.Podvodníci vzali peniaze a pneumatiky nedodali
Ďalší klient sa snažil kúpiť si pred letnou sezónou nové pneumatiky cez internet. V čase, keď už tovar začínal byť nedostupný, našiel e-shop, ktorý ich ponúkal s výraznou zľavou a expresnou dodacou lehotou. Úhradu na e-shope zrealizoval prostredníctvom bankovej karty vo výške 430 Eur. Po realizácii platby mu však neprišiel spätný email s potvrdením. V krátkej dobe bola webová stránka e-shopu zrušená. Klient kontaktoval asistenčnú službu ku kyber poisteniu, ktorá mu odporučila platbu reklamovať u svojej banky. "Za právnej pomoci poisťovne podal trestné oznámenie na obchodnú spoločnosť a vyzval ich k náhrade škody. Ak sa po uplynutí 3 mesiacov od nahlásenia udalosti nepodarí získať náhradu od prevádzkovateľa e-shopu, poisťovňa mu vyplatí plnú sumu tovaru, za ktorý podvodnému eshopu zaplatil," vysvetľuje R. Koch z UNIQA.Článok pokračuje na nasledujúcej strane: