NKÚ skontroloval dohody o vykonaní práce a o pracovnej činnosti na ministerstvách zdravotníctva, životného prostredia a informatizácie, ako aj vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP). V žiadnom z 250 preskúmaných prípadov nebola dodržaná legislatíva. Kontrola odhalila, že ministerstvá často neboli schopné preukázať vykonanie prác podľa dohôd a ani zákonnú podmienku výnimočnosti.
Najväčší počet dohodárov mal rezort zdravotníctva
"Najväčší počet zamestnancov mimo riadneho pomeru mal rezort zdravotníctva, ich počet v rokoch 2019 až 2023 prevyšoval počet kmeňových zamestnancov. Na štyroch kmeňových zamestnancov pripadalo päť dohodárov," uviedlo NKÚ.Špecifickým prípadom bolo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR, kde sa značná časť dohodárov odmeňovala hodinovou sadzbou 31 až 50 eur.
To súviselo aj s nastavením eurofondových projektov a tým, že ľudia na nich robia na dohody. Priemerná hodinová sadzba v ich prípade tak bola uzatváraná za priaznivejších podmienok než u zamestnancov v trvalom pracovnom pomere.
Vedomé obchádzanie Zákonníka práce
"Kontrolované ministerstvá pri dohodároch vedome obchádzali Zákonník práce. Napriek desiatkam či stovkám voľných štátnozamestnaneckých miest, agendu, ktorú majú robiť zamestnanci v pracovnom pomere, robili dohodári," zhodnotil predseda národných kontrolórov Ľubomír Andrassy.Jednou zo zásadných chýb bolo neposudzovanie výnimočnosti prác. Bežné aj odborné úlohy mali primárne vykonávať kmeňoví zamestnanci. Ministerstvá pri dohodách nerobili základnú finančnú kontrolu a nepostupovali v súlade so zákonom o finančnej kontrole a audite.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: