Prieskumy sa zamerali na životné podmienky ľudí bez domova a porovnávajú ich túžby a životné potreby s túžbami a potrebami širokej verejnosti. Výsledky prieskumu odhalili veľké kontrasty, ale tiež to, že mnohé z hodnôt a želaní sú spoločné pre všetkých.
Jedlo je pre bežných ľudí samozrejmosťou
Sociológ z agentúry Focus Martin Slosiarik priblížil, že najčastejšie nevyhnutnosti pre bežných občanov, ktoré pokladajú za samozrejmosť, sú jedlo (35 %), mobil, internet a televízia (33 %), a rodina (33 %). Ako podotkol, 35 percent je relatívne nízke percento ľudí, ktorí si spomenuli na jedlo.Poukazuje to podľa neho aj na to, že väčšina ľudí berie jedlo ako každodennú samozrejmosť, čo je výrazne odlišné vnímanie v porovnaní so svetom ľudí bez domova. Prieskum medzi ľuďmi bez domova totiž ukázal, že 41 percent z nich považuje za nevyhnutné mať bývanie a prístrešie. Až na ďalších miestach sa ocitli základné životné potreby ako jedlo (38 %) a duševná pohoda (21 %).
Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezentácia prieskumu agentúry Focus a Depaul Slovensko (fotografie)
„Tento kontrast medzi bežnou populáciou a ľuďmi bez domova odhaľuje, akým výzvam musia čeliť tí, ktorí žijú na okraji spoločnosti,“ uviedla organizácia Depaul Slovensko. Riaditeľ organizácie Jozef Kákoš vysvetlil, že bývanie je pre ľudí bez domova kľúčové. „Bez domova nie je úplne možné napĺňať si svoje základné práva a potreby,“ dodal Kákoš.
Pýtali sa na tri najväčšie želania
Prieskum ďalej ukázal, že pre ľudí bez domova sú veľmi dôležité aj medziľudské vzťahy. Pre 20 percent z nich sú dôležití priatelia a nápomocní ľudia a pre 15 percent sú dôležití partneri a vzťahy.„Hoci ľudia bez domova nemajú materiálne zabezpečenie, snažíme sa ich podporiť počas náročných dní a byť tu pre nich, vytvárať im bezpečné a prijímajúce prostredie,“ uviedol Kákoš. Zdravie považuje za dôležité 19 percent ľudí bez domova.
Prieskumom sa pýtali ľudí bez domova a bežných ľudí, aké sú ich tri najväčšie želania. Zistilo sa, že aj napriek rozdielnym životným podmienkam sa ich túžby a hodnoty veľmi podobajú. V prieskume medzi ľuďmi bez domova 56 percent respondentov uviedlo, že ich najväčšou túžbou je mať vlastný domov.
„Bývanie je predpokladom pre ukončenie bezdomovstva. V našej nocľahárni poskytujeme nocľah v istej miere a kvalite, no stále to nie je domov. Aj preto máme útulky pre chorých a Integračný program bývania, aby sme pomohli s dôstojným bývaním čo najviac ľuďom,“ uviedol Kákoš.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: