„Je to podobná situácia ako v lete, keď sa pes v aute môže prehriať. V zime zas môže mrznúť, pokiaľ tam bude dlho a budú veľké mrazy," vysvetľuje Karasová. Podchladenie hrozí najmä psom, ktoré sú chované v exteriéri. „Keď sú mrazy pod 15°C, je vhodné vziať psa, ktorý žije vonku, dovnútra," pokračuje veterinárka a dodáva, že v takýchto podmienkach už zvieraťu hrozia aj omrzliny.
Príznaky podchladenia
Medzi príznakmi podchladenia u psa menovala intenzívne neustávajúce chvenie, bledé až namodralé sliznice v okolí úst, a tiež studené uši, labky a chvost. Ďalšími symptómami sú zrýchlené a sťažené dýchanie, aj ťažkosti s pohybom v dôsledku stuhnutého svalstva.„Postupne dôjde k tomu, že chvenie prestane a pes upadne do letargie, bude apaticky ležať," vraví. Na podchladenie sú náchylnejšie psy žijúce vo vnútri, obzvlášť krátkosrsté plemená a naháči. „U týchto psov treba dávať väčší pozor na to, aby sme im v zime poskytli nejakú ochranu, napríklad v podobe oblečenia," upozorňuje veterinárka.
Rovnako sú na chlad citlivejšie malé plemená. Pokiaľ ide o obliekanie psov, Karasová odporúča urobiť si test. „Keď sa pes vonku intenzívne trasie, je vhodné rozmýšľať nad oblečením. Pokiaľ zvláda pohyb vonku bez problémov, je aktívny a neustále v pohybe, a teda je zahriaty a prekrvený, nie je potrebné dávať mu oblečenie," vraví.
Vyhýbať sa potokom a chemickému posypu
Oblečenie odporúča najmä pre staršie a choré psy, a tiež pre šteniatka. Veľmi mladé alebo veľmi staré psy totiž nemajú dobrú termoreguláciu a nevedia sa tak dobre zahriať. Oblečenie ich teda môže pomôcť ochrániť pred chladom. Prechádzky vonku nie je podľa Karasovej potrebné v zime príliš skracovať, najmä ak je pes aktívny a v pohybe.„Mal by byť stále v pohybe, aby mu nebola zima," vraví. Zdôraznila ale, že v prípade psov, ktoré rady plávajú, je potrebné dávať pozor na to, aby neskočili napríklad do potoka. Odporúča vyhýbať sa takýmto miestam. „Tam musí majiteľ rozmýšľať za psa, aby to neskončilo tragicky," akcentovala.
Rovnako pri zimných prechádzkach so štvornohým miláčikom odporúča vyhýbať sa venčeniu na chodníkoch ošetrených chemickým posypom. „Po prechádzke treba ošetriť srsť, osušiť ju, napríklad uterákom. Aby bol pes po príchode dovnútra čo najskôr suchý," radí.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: