Evakuácia a kontaktovanie Policajného zboru
V prípade vysokého rizika bombového útoku je podľa metodiky rezortu vnútra vhodné vykonať evakuáciu ohrozeného miesta a bezodkladne kontaktovať Policajný zbor za účelom nahlásenia hrozby a požiadania o poskytnutie súčinnosti pri zabezpečení pyrotechnickej prehliadky a koordinovaní ďalšieho postupu.
"Podozrivým predmetom je čokoľvek, čo možno dôvodne považovať za výbušninu, nástražný výbušný systém alebo iný nebezpečný materiál. Ako príklad možno uviesť podozrivé káble alebo podozrivú elektroniku, iné viditeľné predmety pripomínajúce výbušné zariadenie alebo neštandardné zvuky, zápach alebo opar," vysvetlil rezort vnútra v dokumente.
Dôsledky bombových hrozieb
Dôsledkom bombových hrozieb sú podľa rezortu vnútra napríklad finančné škody, psychologické dopady na spoločnosť a zasahujúce zložky, dopady na dôveryhodnosť cieľového subjektu."Následná medializácia bombových hrozieb môže zosilniť negatívne psychologické účinky a motivovať útočníka k pokračovaniu v tejto činnosti, ako aj inšpirovať ďalších potenciálnych ohlasovateľov. Z tohto dôvodu je vhodné neposkytovať útočníkovi a jeho aktivitám neprimeraný priestor v mediálnom pokrytí prebiehajúcich udalostí," dodalo v materiáli ministerstvo vnútra.
Zdroj: SITA.sk - Eštokovo ministerstvo vypracovalo metodiku na vyhodnocovanie rizika bombových hrozieb, rozlišuje tri stupne ohrozenia © SITA Všetky práva vyhradené.