„Ak sa stretneme s Trumpom, budeme mať o čom diskutovať,“ povedal Putin bez ďalších podrobností. Dodal, že v prípadných mierových rozhovoroch o Ukrajine je Rusko otvorené kompromisom.
„Politika je umenie kompromisov, vždy sme hovorili, že sme pripravení na rozhovory aj kompromisy," vyhlásil ruský prezident, ale poznamenal, že rozhovory by sa mali zakladať aktuálnej situácii na bojisku. Už niekoľkokrát pritom vyslovil požiadavku, aby sa Ukrajina vzdala svojej snahy vstúpiť do NATO a aby uznala územné zisky Ruska.
Trumpov mierový návrh
Niekoľko dní po Putinovom vyhlásení americká nezisková organizácia Inštitút pre štúdium vojny (ISW) uviedla, že ruský vodca odmietol návrh potenciálneho mierového plánu, ktorý pripravil tím novozvoleného amerického prezidenta Trumpa.Ako informoval web Ukrajinská pravda, podľa analytikov ISW ruský prezident výslovne odmietol návrh Trumpovho tímu, ktorý počíta s odkladom členstva Ukrajiny v Severoatlantickej aliancii o najmenej 10 rokov ako s podmienkou na ukončenie vojny na Ukrajine. Šéf Kremľa totiž uviedol, že nie je podstatné, či sa Ukrajina stane členom NATO „dnes, zajtra alebo o desať rokov“.
„Putinovo vyjadrenie z 26. decembra je súčasťou série jeho nedávnych vyhlásení, v ktorých opätovne zdôraznil, že odmieta uvažovať o kompromisoch v súvislosti so svojimi požiadavkami z konca roka 2021 a začiatku roka 2022. Medzi tieto požiadavky patrí prinútenie Ukrajiny, aby sa natrvalo stala neutrálnym štátom, ktorý nikdy nevstúpi do NATO, tvrdé obmedzenie veľkosti ukrajinskej armády a odstránenie ukrajinskej vlády,“ konštatuje ISW.
Pozícia Ukrajiny sa zhoršila
Postavenie Ukrajiny je po takmer troch rokoch vojny zlé. Rusko pokračuje v ziskoch na bojisku a napriek veľkým stratám postupne tlačí frontovú líniu na západ a vojenskí regrúti sa na Ukrajine hľadajú ťažko.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v decembri 2024 (fotografie)
Rusi tiež opakovane útočia na ukrajinský elektrický systém v snahe zlomiť vôľu civilistov ponechaných v tme bez tečúcej vody alebo kúrenia a narušiť ukrajinskú zbrojnú výrob. Približne polovica ukrajinskej energetickej infraštruktúry bola počas vojny zničená a výpadky elektriny sú bežné a rozšírené.
Po tom, čo Demokrati utrpeli porážku v amerických prezidentských voľbách, sa administratíva Joea Bidena v pomoci Ukrajine rozhýbala. Napríklad v polovici novembra americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vyhlásil, že dosluhujúca americká vláda je odhodlaná pomôcť Ukrajine tak, aby mohla v budúcom roku čeliť ruskej invázii.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: