Na schôdzi, ktorá sa konala v utorok 22. januára, návrh uvádzal predseda progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Z utorkovej schôdze opozícia odišla a svoj návrh na vyslovenie nedôvery vlády stiahla. Dôvodom bolo, že premiér Robert Fico požiadal o konanie celej rozpravy v utajenom režime s tým, že bude informovať o utajovaných skutočnostiach zo správy Slovenskej informačnej služby.
Zdôvodnenie návrhu zostáva rovnaké
Zdôvodnenie návrhu zostáva rovnaké - vláda sa podľa opozičných poslancov spreneverila svojmu sľubu plniť si povinnosti v záujme občanov Slovenskej republiky. Argumentujú, že Ficov kabinet rozkladá štátne inštitúcie, likviduje či prenasleduje odborných nominantov, osobitne v rezortoch vnútra, kultúry, kultúry, životného prostredia, zahraničných vecí a spravodlivosti."Smršť odbornej nekompetentnosti a oligarchického presadzovania záujmov tejto vlády rozkladá funkčnú Slovenskú republiku," uviedli poslanci v zdôvodnení návrhu.
Novela Trestného zákona
Vláda podľa opozície už od začiatku výkonu svojho mandátu ukazuje, že sa vie postarať hlavne o svoje vlastné záujmy, najmä zabezpečiť amnestiu svojim ľuďom a nechať ich uniknúť pred spravodlivosťou.Pripomínajú, že schválená novela Trestného zákona ovplyvnila prebiehajúce trestné konania nominantov blízkych tejto vláde týkajúce sa podozrenia z korupcie, a to vrátane podpredsedov parlamentu Petra Žigu (Hlas-SD) a Tibora Gašpara (Smer-SD).
"Vláda rúca dôveru ľudí v právny štát aj tým, že bezprecedentne prepúšťa právoplatne odsúdeného bývalého šéfa špeciálnej prokuratúry Dušana Kováčika na slobodu," uviedli poslanci. Kritizujú tiež zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry a osobitných zložiek NAKA.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: