21.2.2025 (SITA.sk) - Rómovia sú najviac diskriminovanou skupinou. To, že slovenský sociálny systém Rómov zvýhodňuje prostredníctvom sociálnych dávok si myslí 82 percent občanov Slovenska. Vyplynulo to z prieskumu agentúry Focus pre Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.
Prieskum ukázal, že najčastejšie skupiny vnímané ako diskriminované sú na základe sexuálnej orientácie (43 %), rasy (39 %), národnosti alebo etnicity (33 %), pohlavia alebo rodu (28 %) a náboženského vierovyznania (12 %). Agentúra vykonávala prieskum v decembri 2024 na reprezentatívnej vzorke 1 022 respondentov.
Väčšina by sa zachovala diskriminujúco
Výsledky prieskumu ukázali, že viac ako polovica opýtaných (54 %) pripúšťa problém diskriminácie ľudí na základe rómskeho pôvodu. Ide tak o najviac diskriminovanú skupinu.„Napriek tomu, že viac ako polovica opýtaných (61 %) pripúšťa diskrimináciu Rómov, až 74 percent opýtaných by sa pravdepodobne zachovalo diskriminujúco, pretože uviedli, že by im prekážalo prenajať Rómom svoj byt alebo dom,“ priblížil Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.
Ako doplnil, prieskum poukázal na to, že 24 percent opýtaných už niekedy navštívilo rómsku domácnosť. „Čiže iba necelá štvrtina opýtaných má predstavu o rómskej domácnosti na základe vlastnej skúsenosti,“ dodal úrad.
Obavy vytvárajú bariéry
Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Alexander Daško upozornil, že neochota prenajímať nehnuteľnosti Rómom je jedným z mnohých prejavov hlboko zakorenených stereotypov a predsudkov.„Prenajímatelia môžu mať predstavu, že rómske rodiny nebudú platiť nájomné, nebudú udržiavať poriadok alebo zničia zariadenie domácnosti. Obávajú sa aj negatívnych reakcií okolia a zhoršenia susedských vzťahov. Nedostatok osobných skúseností s rómskymi nájomníkmi, rovnako ako neznalosť pomerov v rómskych domácnostiach vedie k prehnane opatrnému prístupu,” vysvetlil Daško s tým, že tieto obavy vytvárajú bariéry, ktoré znižujú rovnosť príležitostí pre Rómov, ak ide o získanie bývania.
„Preto je dôležité, aby sme tieto mýty rozptyľovali, otvárali priestor pre dialóg a povzbudzovali k vzájomnému spoznávaniu,” dodal splnomocnenec.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: