
Foto: www.facebook.com
Ako zdôraznil, dodržiavanie medzinárodného práva je najsilnejšou zbraňou pre ochranu suverenity SR.
Najzávažnejšie porušenia musia byť riadne vyšetrené a stíhané
Šéf slovenskej diplomacie sa v Holandskom kráľovstve stretol s vedúcimi predstaviteľmi Medzinárodného trestného súdu (ICC), Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) a Agentúry Európskej únie pre spoluprácu v oblasti presadzovania práva (Europol)."Najzávažnejšie porušenia medzinárodného práva, vrátane vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti a genocídy, musia byť riadne vyšetrené a stíhané," vyhlásil Blanár s tým, že vyvodenie zodpovednosti je jedným z predpokladov trvalého a udržateľného mierového riešenia konfliktov.
"Pre stredne veľkú krajinu, akou je Slovensko, je dodržiavanie medzinárodného práva tou najsilnejšou, symbolicky povedané, zbraňou na ochranu jej suverenity," vyhlásil minister v sídle Medzinárodného trestného súdu, kde rokoval s predsedníčkou súdu Tomoko Akaneovou, prokurátorom Karimom Khanom a tajomníkom Osvaldom Zavalom Gilerom.
Slovensko súhlasí s absolútnym zákazom chemických zbraní
Rezort slovenskej diplomacie pripomenul, že Medzinárodný trestný súd je prvý a jediný stály medzinárodný súdny orgán s právomocou stíhať páchateľov najzávažnejších zločinov, predovšetkým zločiny proti ľudskosti, vojnové zločiny, genocídu a agresiu. Blanár v tejto súvislosti hovoril aj o možnostiach zastúpenia slovenských expertov v rámci Medzinárodného trestného súdu a pripomenul, že Slovensko je jeden z jeho 125 zakladajúcich členov.Minister v Organizácii pre zákaz chemických zbraní potvrdil pozíciu Slovenska v súvislosti s absolútnym zákazom chemických zbraní. Informoval, že SR podporuje dosiahnutie hlavného cieľa organizácie, ktorým je svet bez chemických zbraní.
"Sme spoľahlivým členom, čo sa potvrdilo tiež počas môjho rokovania s generálnym riaditeľom Fernandom Ariasom, na ktorom bola ocenená unikátnosť nášho výcvikového centra radiačnej, chemickej a biologickej ochrany v Zemianskych Kostoľanoch," uviedol Blanár a doplnil, že tréningy v tomto zariadení absolvuje aj personál organizácie s možnosťou priamo testovať účinky chemických zbraní.
Blanár sa zúčastlil viacerých stretnutí
Ministerstvo zahraničných vecí pripomenulo, že Organizácia pre zákaz chemických zbraní vznikla v roku 1997 v nadväznosti na nadobudnutie platnosti Dohovoru o zákaze vývoja, výroby, skladovania a používania chemických zbraní. Dohovor pritom zaväzuje zmluvné štáty zničiť existujúce zásoby chemických zbraní, a tiež zariadenia na ich výrobu.
Blanár sa ďalej zúčastnil aj na stretnutí v Agentúre EÚ pre spoluprácu v oblasti presadzovania práva, kde rokoval s výkonnou riaditeľkou Catherine De Bolleovou. Minister podotkol, že Europol je významná inštitúcia, ktorá je dobre pripravená na nové druhy kriminálnych činov v digitálnej dobe.
"Som rád, že v tejto oblasti prebieha konkrétna a dôležitá spolupráca Europolu a Slovenska, keďže i my v poslednom období čelíme rôznym útokom na verejné inštitúcie a školy v podobe bombových hrozieb," doplnil Blanár. Ministerstvo priblížilo, že Europol podporuje a posilňuje činnosť príslušných orgánov členských štátov a ich spoluprácu pri predchádzaní závažnej trestnej činnosti, ktorá sa týka dvoch alebo viacerých členov EÚ, terorizmu a trestnej činnosti, ktorá zasahuje do spoločného záujmu EÚ.
Viac k témam: Haag, Holandsko, Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, pracovná cesta, Stretnutie
Zdroj: SITA.sk - Vojnové zločiny nesmú ostať nepotrestané, vyhlásil Blanár v Haagu – FOTO © SITA Všetky práva vyhradené.