
Verejný ochranca práv Robert Dobrovodský. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Ako zdôraznil verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský, publikovanie rozhodnutia v zbierke znamená, že norma, ktorá zaviedla možnosť inštitúcií verejnej správy argumentovať novým legálnym pojmom "mimoriadne rozsiahle vyhľadávanie informácií" pri vyžadovaní úhrady nákladov za sprístupňovanie informácií, sa už neuplatňuje.
Podnet podali poslanci z Progresívneho Slovenska
Ústavný súd (ÚS) SR prijal začiatkom marca na ďalšie konanie podnet skupiny poslancov týkajúci sa novely takzvaného infozákona (Zákon o slobodnom prístupe k informáciám).Podnet podala skupina 33 poslancov Národnej rady SR z hnutia Progresívne Slovensko (PS), koncom januára o tom informovala poslankyňa Lucia Plaváková. Ústavný súd žiadali aj o pozastavenie účinnosti predmetnej novely, vzhľadom na to, že majú obavu zo zásahu do základných práv a slobôd občanov.
„Pretlačenie“ novelizácie infozákona
Plaváková pripomenula, že koalícia novelizáciu infozákona "pretlačila" koncom minulého roka, a to i napriek tomu, že výhrady k nej mal aj prezident Peter Pellegrini.Poukázala napríklad na to, že predmetná novela zaviedla možnosť spoplatnenia mimoriadne rozsiahleho vyhľadávania informácií, ktoré ale bližšie nezadefinovala, rovnako ako možný opravný prostriedok pre žiadateľov. "Ktokoľvek, kto žiada o informácie, je tak vystavený právnej neistote a nepredvídateľnosti štátnych orgánov," zdôraznila vtedy Plaváková.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: