Deti a mladí ľudia budú pociťovať dopad pandémie na ich psychické zdravie a duševnú pohodu po mnoho nasledujúcich rokov, varuje najnovšia správa UNICEFu.
Podľa Správy o situácii detí vo svete 2021: Na čo myslím – propagácia, ochrana a starostlivosť o psychické zdravie detí – doposiaľ najrozsiahlejším dokumentom o stave psychického zdravia detí, mladých ľudí a osôb poskytujúcich starostlivosť v 21. storočí – už aj pred vypuknutím pandémie COVID-19 boli deti a mladí ľudia vystavení rizikám súvisiacimi s psychickými ochoreniami bez výrazných investícií do ich riešenia.
Podľa najnovších dostupných odhadov sa predpokladá, že viac ako 1 zo 7 dospievajúcich ľudí vo veku 10 – 19 rokov celosvetovo trpí nejakou už diagnostikovanou psychickou poruchou. Takmer 46 000 dospievajúcich ľudí umiera každoročne v dôsledku samovraždy, ktorá je jednou z piatich najčastejších príčin úmrtí v rámci tejto vekovej skupiny. Stále pretrvávajú veľké rozdiely medzi potrebou liečenia psychických ochorení a prostriedkov vyčlenených na túto liečbu. V správe sa uvádza, že náklady na liečbu psychických ochorení celosvetovo tvoria približne 2 % vládnych rozpočtov na zdravotníctvo.
"Pre nás všetkých to bolo 18 dlhých, predlhých mesiacov – a pre deti zvlášť. Kvôli celonárodným lockdownom a s nimi súvisiacimi obmedzeniami pohybu na zastavenie šírenia pandémie, deti prežívali toto nesmierne dôležité obdobie ich života bez rodiny, bez priateľov, bez spolužiakov a bez hier – čo sú kľúčové elementy detstva samotného,” hovorí Výkonná riaditeľka UNICEF, Henrietta Fore. "Dopad na deti je obrovský, a to je len špička ľadovca. Už aj pred pandémiou nieslo príliš veľa detí bremeno neriešených problémov týkajúcich sa ich psychického zdravia. Vlády investujú príliš málo prostriedkov na riešenie týchto kriticky dôležitých potrieb. Nekladie sa dostatočný dôraz na upozorňovanie priamej súvislosti medzi psychickým zdravím a kvality života v nasledujúcich rokoch.”
Situácia v Európe
9 miliónov mladistvých vo veku 10 - 19 rokov v Európe trpí duševnými poruchami. Výskyt duševných porúch u chlapcov a dievčat v Európe vo veku 10 – 19 je 16,3 %, pričom inde vo svete je to 13,2 %. V tomto vekovom rozmedzí vyhasnú v Európe približne 3 ľudské životy denne v dôsledku samovraždy. V roku 2019 tvorili depresia a úzkosť u mladých ľudí vo veku 10 – 19 rokov 55 % všetkých duševných porúch.Psychické zdravie detí počas pandémie
Pandémia si skutočne vyžiadala svoju daň. Podľa prvých zistení z medzinárodného prieskumu medzi deťmi a dospelými v 21 krajinách, zrealizovaným UNICEFom a Gallupom – prehľad ktorého poskytuje Správa o situácii detí vo svete 2021 – v priemere 1 z 5 mladých ľudí vo veku 15 – 24 rokov uviedol, že sa často cítil deprimovaný alebo strácal záujem o dianie okolo seba.So vstupom do tretieho roka pandémie COVID-19 sa jej dopad na psychické zdravie a pohodu detí a mladých ľudí naďalej zhoršuje. Podľa najnovších dát UNICEFu bolo celosvetovo aspoň 1 zo 7 detí priamo zasiahnuté lockdownom a viac ako 1,6 miliarde detí bol obmedzený prístup k vzdelaniu. Narušenie každodennej rutiny, vzdelávania, voľnočasových aktivít ako aj obavy o príjem rodiny a zdravie spôsobuje, že mnohí mladí ľudia pociťujú strach, obavy a úzkosť súvisiacu s ich budúcnosťou. Napríklad on-line prieskum v Číne na začiatku roka 2020 citovaný v Správe o situácii detí vo svete ukázal, že viac ako tretina respondentov cítila strach alebo úzkosť.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: